1- Güney Afrika -Capetown

Bu blogda normalde fotoğraf paylaşıyorum sadece. Yazmayı çok becerebilen birisi değilim. Fakat çevremden gelen istek üzerine Afrika Seyahatimizi, orada yaşadıklarımızı, gördüklerimizi anlatmaya çalışacağım. bol bol fotoğraf olacak tabiki. Çünkü oraya Hayrat yardım derneği gönüllü fotoğrafçısı olarak gittim. Türkiye’den görevli olarak 2 kişi gittik. Yusuf abi ve ben.  Yusuf abi kameraman, aynı zamanda Hayrat yardımın daimi çalışanı.

Ramazan ayında Afrika da verilecek olan iftarları ve yardımları yerinde görmek ve görüntelemek için gidecektik. İkimizin de ilk Afrika tecrübesi idi. Bu sebeble gitmeden önce belli araştırmalar yapmak gerekiyordu. Gideceklerde mutlaka araştırmalı. Çünkü oralarda bazı hastalıklar vs. olabiliyor. Seyahat sağlığı  hakkında sağlık bakanlığı çok güzel bir hizmet veriyor. Bu tarz bölgelere gidecekseniz bazı aşılar zorunlu. Belli merkezler de aşılar ücretsiz olarak yapılıyor ve size uluslararası geçerli aşı karnesi çıkartıyorlar. Bazı ülkeler o aşı karnesi olmadan hastalıklı ülkelerden gelen yolcuları ülkeye almıyorlar. Bilmekte fayda var.  Ben Türkiye de bu aşı karnesini soracak sanmıştım ama bize hiç bir girişimizde sormadılar. Ama iyi ki aşıları olmuşuz. Gittiğimiz bazı yerlede gerçekten hastalık olmaması imkansız gibi. Temizlik konusunda çok ciddi sıkıntılı bölgelere gittik. Mesela Uganda’ya gidecekler için sarıhumma aşısı zorunlu. birde o bölgede sıtma hastalığı bulaştıran sivrisinek çok tehlikeli.hatta biz gitmeden önce THY nin bir hostesinin o sivrisinek sokmasından dolayı vefat ettiğini haberlerde duymuş olabilirsiniz. Bunun detayını Uganda ya gelince anlatacağım.

Unutmadan sağlık bakanlığının şu sitesinin linkini vereyim. http://www.hssgm.gov.tr/ Buradan seyahat da nelere dikkat etmelisiniz, nerelerde nasıl hastalık riskleri var. Bunları detaylı şekilde bu siteden öğrenebilirsiniz.

Şimdi gelelim ilk seyahatimize. Bu aşılarımızı yaptırıp ve ilaçlarımızı aldıktan sonra hazırlıklarımızı yapıp Afrika da ilk durağımız Capetown a hareket edecektik.. Ben Trabzondan Afyon a oradan istanbul a geçtim. Zeytinburnundaki Hayrat Yardımın genel merkezinde buluştuk Yusuf abi ile. Oradan, Gerek Afrika’da giyeceğimiz t-shirt gerekse çoçuklara dağıtacağımız balonlar vs eşyaları hazırladık. Sonra İstanbul dan Güney Afrika’nın Capetown şehrine doğru Seyahatimiz başladı. Uçakla 15 saat civarı  yolculuk yaptık.

????????????

????????????

DCIM102GOPROGOPR1366.
DCIM102GOPROGOPR1366.

Hayrat Yardım Capetown da bir yardım kuruluşu ile irtibata geçip oralardaki yoksul bölgelerde iftar veriyordu . Bizde bu iftarları hem yerinde görüp hemde oradan görsel kayıtlarımızı alıp merkeze gönderecektik. Aynı zamanda Müslüman kardeşlerimizi, Hayrat Yardım ve bu yardımları yapanlar adına Ramazan ayında ziyaret etmiş olacaktık.  Capetown a indiğimizde vakit öğleden sonra gibiydi. Yani yanlış hatırlamıyorsam 15:00 civarı. Havaalanına bizi almaya gelen Nedim abi ile buluştuk. ilk kez tanışıyorduk. Burada bizimle ilgilenecek kişilerden birisiydi. Tanıştıktan sonra bizim yolculuktan dolayı yorgun olacağımızı düşünüp önce otel e götürüp orada biraz dinlenip sonra iftar a götüreceğini söyledi. Biz bir an önce çalışmalara başlayabileceğimizi söyledik. bir müslüman yetimhane ziyareti yapabileceğimizi ya da onların götüreceği bir medreseyi, mescidi ziyaret edebileceğimizi söyledik. Ama bunlar için bir organizasyon yapmadıkları için ve zamanın da yetersiz olmasından dolayı bu gün  çalışma yapamadık. iftar a kadar biraz vaktimiz vardı. Yani Serbesttik. Öyleyse Capetown içinde bir yerlere gidebiliriz dedik. Meşhur “Table Mountain” dedikleri Masa dağına çıktık teleferikle. Bu arada hem şehri görmüş olduk az da olsa, Hemde oralardan fotoğraf çekme fırsatı bulduk. Capetown çok güzel bir şehir. hint okyanusunun kenarında Afrika kıtasının neredeyse tam güneyi. Manzarası harika gerçekten. Şehir ise çok güzel görünüyordu. yollar, villalar güzel bahçeler. çok çok güzeldi.

 

Masa dağına teleferikle hızlı bir şekilde çıkılabiliyor. Mazarası ise muhteşem gerçekten.

IMGL5403

 

 

Bu karşıda sivri şekilde görülen dağın ismi ise aslan başı dağı.
IMGL5406

IMGL5414

IMGL5422

IMGL5461

IMGL5460

IMGL5573

IMGL5458

IMGL5457

IMGL5455

IMGL5434

IMGL5429

IMGL5427

IMGL5426

 

DCIM102GOPROGOPR1401.

IMGL5467

 

DCIM102GOPROGOPR1408.

DCIM102GOPROGOPR1410.

IMGL5484

 

İkindi namazı da masa dağında kılmak nasip oldu 🙂
IMGL5479

IMGL5480

IMGL5506

Bu ada Nelson Mandela nın hapis yattığı adaymış. şimdi müze yapmışlar. IMGL5573

 

Teleferik çok dik bir şekilde iniyordu. biraz korkutucu 🙂IMGL5513

IMGL5516

IMGL5529

IMGL5546

IMGL5555

IMGL5562

IMGL5536

IMGL5535

IMGL5401

Bu arada Peyzaj mimarlığını bitirmeye çalışan diplomasız bir peyzaj mimarı olarak oradaki farklı bitkilerde ister istemez dikkatimi çekiyor 🙂

capetown-hepsi_1485

IMGL5469

 

 

Buradan sonra otele gidecek vakit kalmadı. direk olarak iftar için drifsand bölgesine doğru yola koyulduk. yine de yetişemedik. yolda muz la iftarımızı açtık.

Drifsand bölgesinde bir mescid açmışlar ve orada çoçuklara islamiyeti öğretiyorlar. kuran okutuyorlar. çevreden gelenlere de islamiyeti anlatıyorlar. tarikat asıllı bir grup bu. işin ilginç tarafı o çocukların yüzde 90 ının ailesi hristiyan. Afrika da misyonerlerin uzun zamandan beri ciddi çalışmaları var zaten. Çoğunluk hristiyan. Drifsand a varıyoruz. Fakat Capetown ile hiç alakası olmayan bir ortam. Yaşam şartları, insanların yaşadıkları mekanlar, herşey bir anda değişiyor. halbuki çok uzak bir yer de değil. büyük şehirlerdeki bir semt uzaklığında bir yer. İnsanların çoğu tenekeden yapılmış kulubelerde kalıyor. wc ler dışarılarda, kanalizasyon kimi yerlerde açıkta. nisbeten suyun olması iyi. Ama bu mahalleler ya da yerleşim yerlerinin etrafı duvarlarla çevrilmiş, sanki başka bir dünya gibi. Buralarda suç oranı da yüksek, güvenlik sıkıntısı da olabiliyor. bu sebeble evlerin etrafı jiletli tellerle dikenlerle çevrilmiş durumda.

Neyse sözü çok uzatmayayım. Drifsand deki ufak mescid e ulaştığımızda bizi o kadar içten karşıladılarki yusuf abi de bende çok şaşırdık. Oradaki müslüman çocuklar ve yetişkinler hep bir ağızdan “talaelbedru” söyleyerek bizi kapıda karşıladılar ve hemen hurma ikram ettiler orucumuzu açmamız için. iki çocuk def ile ilahiye eşlik ediyorlardı. Bizde hemen makinalarımıza sarıldık. bir yandan kayıt edip bir yandan da onları izliyorduk. Beyaz müslüman insanların O kadar uzaktan gelip kendilerini ziyaret etmeleri ve iftar vermeleri çok ama çok sevidirmişti onları. Çok etkilendiğim anlardan birisidir bu durum. O bakışlarını hiç unutamam sanırım. 
capetown-hepsi_1041

capetown-hepsi_180

capetown-hepsi_177

 

 

O gün ki iftardan sonra otele geldik. dinlendikten sonra sahur için yine aynı yere gittik. oraki müslümanlarla birlikte sahur yaptık ve onların ilahilerini ve kuran okumalarını dinledik. sonra röportaj yaptık. Nasıl müslüman olduklarını, neler hissettiklerini… vs anlatmalarını istedik. bunlarda ileriki zamanlarda Hayrat Yardımın yapacağı tanıtım filmlerinde ya da kısa filmlerinde yer alacaktır. Bunlarla Yusuf abi ilgilendi genelde.Hayrat Yardımın iftar verdiği yerlerden birisi burası idi. Bunun gibi başka bölgelerede gittik. bu şekilde 10 15 yere gittik kumanya dağıtımı için ama hepsine iftar saatinde bulunamadık tabiki.

IMG-20150623-WA0033

Drifsand deki mescidin imamı (en sağdaki)

CAPETOWN-1_83

 

CAPETOWN-1_85

 

capetown-hepsi_405

capetown-hepsi_413

capetown-hepsi_415

capetown-hepsi_556

capetown-hepsi_620

 

capetown-hepsi_1047

capetown-hepsi_1058

capetown-hepsi_2352

Gittiğimiz bir başka yerde iftar vermeden önce bazı hristiyan insanlar da geldi. İslamiyet e ilgileri olmuş. Orada islamiyetin temel inançları anlatıldı ve tebliğ yapıldı. Bu gelenler arasından 3 kiş orada müslüman oldu.Sonrasında da müslüman olunca neler yapılması gerektiği anlatıldı. Bizlerde buna şahit olduk. Bu alttaki fotoğraftaki minik bebeğin anneside müslüman olanlardan birisi.

 

capetown-hepsi_2338

capetown-hepsi_1303

IMG-20150623-WA0024

 

 

Bir başka bölgedeyiz yine. Bu yoksul yerlerde mescid le birlikte bir de mutfak yapmışlar. Her hafta buraya malzeme getiriliyor. O civardaki müslümanlara yetecek kadar her gün iftarlar veriliyor bu mutfaklarda.
capetown-hepsi_1214

 

 

Bu ufak kız çocuklarıda bu mutfakta yemek yapımında annelerine yardım ediyorlar.

capetown-hepsi_1227

 

Bu bölgelerin hepsinin listesi çıkarılmış ve oradaki ihtiyaçlar yazılıyor. her yere eşit şekilde ihtiyaçlarını götürüyorlar. Bunu yapanlar da oradaki zengin müslümanlar. Bizim orada birlikte çalıştığımız kuruluşa bağlı insanlar. Onlarla birlikte bu iftar malzemelerinin dağıtımını yaptık. Hem de oraları görmüş çalışmalarını incelemiş olduk. capetown-hepsi_921

capetown-hepsi_915

capetown-hepsi_918

capetown-hepsi_2315

capetown-hepsi_960

capetown-hepsi_2324

capetown-hepsi_2315

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s